Układ limfatyczny – cz. 2

Jak pisałąm w poprzednim poście wielu naturopatów leczenie jakiejkolwiek choroby zaczyna od usprawnienia pracy układu limfatycznego.
Z drugiej strony ludzie mający sprawny układ limfatyczny nie chorują …
Tak więc kochani dbanie o sprawny układ limfatyczny jest podstawą naszego zdrowia.
Podstawowym zadaniem układu limfatycznego jest oczyszczanie naszego ciała z toksyn.
Płyn limfatyczny tzw limfa powinna docierać do każdego zakamarka naszego ciała.
Jednak układ limfatyczny nie posiada pompy jak układ krwionośny a ruch limfy jest w dużym stopniu uzależniony od skurczy mięsni gładkich.
Tak wiec przede wszystkim nasz ruch, ćwiczenia, spacery, skakanie na trampolinie czy skakance są konieczne aby nasza limfa skutecznie docierała do kazdego zakamarka naszego ciala.
I dlatego też regularne spacery/ćwiczenia/aktywność fizyczna są konieczne dla detoksu naszego ciała.
Zauważono, że układ limfatyczny osób uprawiających sporty regularnie przepompowuje dwa razy więcej limfy w ciągu doby tym samym ich ciało zostaje dużo lepiej oczyszczone z toksyn, patologicznych grzybów i martwych komórek.
Jeśli mamy do czynienia z osobą obłożnie chorą, która nie może wykonywać żadnych ćwiczeń jej ciało należy regularnie oklepywać i masować pomagając jej w ten sposób pozbywać się toksyn.
Poniżej przedstawiam Wam spis rzeczy, które możecie zrobić dla lepszego przepływu limfy;
– spacerować, ćwiczyć, tańczyć, skakać na skakance itd.
– pić rano na czczo wodę z cytryną
– pić rano na czczo wodę z łyżką octu jabłkowego ( naturalnego ekologicznego )
– odstawić lub ograniczyć spożycie glutenu i kazeiny – oba te białka powodują powstawania śluzów w naszym ciele i zagęszczają limfę i krew, uniemożliwiając właściwą detoksyfikację organizmu
– zrezygnować z rafinowanych olejów roślinnych, które upośledzają mitochondria w komórkach prowadząc najczęściej do ich śmierci
– pic odpowiednio dużo wody – odwodnienie organizmu również zagęszcza krew i limfę
– szczotkować ciało na sucho naturalną szczotką do masażu – zawsze w kierunku serca
– stosować naprzemienny zimno ciepły prysznic
– jeść cytrusy
– używać olejki eteryczne cytrusowe do masażu i do inhalacji głównie grepefrutowy
– w sytuacjach wyjątkowych robić okłady z olejku rycynowego ( ekologicznego zimno tłoczonego ) na brzuch które zwiększają ilość limfocytów w organizmie, tym samym usprawniają działanie układu limfatycznego. O okładach z olejku rycynowego pisałam w poście o oleju rycynowym.
– stawiać bańki
– stosować naturalne kosmetyki – w kosmetykach jest wiele szkodliwej chemii i toksycznych substancji, które z łatwością wchłaniamy przez skórę a nasz układ limfatyczny często z tego powodu nie nadąża z oczyszczaniem przestrzeni międzykomórkowych.
– zastosować technikę chodzenia po ciepłych kamieniach, omawianą przez Panią Barbarę Kazana i opisywaną w jednym z postów na grupie.
– pobudzać ciało do pocenia się – sport, sauna, zioła
– zrezygnować z antypespirantów – a dezodoranty zamienić na naturalne substancje np. sodę z wodą utlenioną lub olejem kokosowym, które nie powodują zastoju w układzie limfatycznym natomiast eliminują zapach potu.
– stosować masaże limfatyczne
– wprowadzić na stale do diety soki warzywno owocowe, które w sposób naturalny oczyszczają nasze ciało z toksyn oraz usprawniają działanie układu limfatycznego.
– ograniczyć do minimum lekarstwa, które prawie zawsze zawierają mnóstwo toksycznej chemii. W wielu przypadkach można zamienić je na zioła lub naturalne produkty.
– dokładnie gryźć pokarmy i nie przejadać się – co zmniejsza ilość toksyn w jelicie
– regularnie odrobaczać się – co zmniejsza drastycznie ilość toksyn w naszym ciele i usprawnia pracę wszystkich narządów.
– spać na lewym boku – ta pozycja wpływa pozytywnie na prace układu trawiennego i wydajność układu limfatycznego
– stosować ćwiczenia z jogi pobudzające układ limfatyczny
– stosować techniki głębokiego oddychania np. Wim Hofa
– myśleć zawsze pozytywnie, regularnie stosować technikę łączenia serca z mózgiem, oczyszczać się energetycznie i naprawdę dbać o siebie w tym zakresie – negatywne myśli, stres, lęk czy strach – blokują pracę układu limfatycznego i tym samym w 80% są przyczyną chorób.
– stosować zioła pobudzające limfę do ruchu. Najlepsza moim znaniem jest przytulia czepna ale również inne takie jak koniczyna czerwona, mniszek lekarski, nagietek, echinacea, pokrzywa, korzeń łopianu
Są również dostępne na rynku ziołowe preparaty na pobudzenie ruchu limfy.
Na koniec tej listy przedstawiam Wam przepis na napój detoksyfikujacy limfę :
Składniki :
łyżeczka kurkumy, szczypta pieprzu, kawałek imbiru, ½ cytryny, łyżeczka oleju zimno tłoczonego ekologicznego.
Gotujemy kurkume, pieprz i imbir 5 minut na wolnym ogniu, odstawiamy do ostudzenia dodajemy łyżeczkę oliwy i sok z cytryny. Pijemy raz dziennie najlepiej rano.
Kochani wiem, że wiele z tych zaleceń to trudne zadania z punktu widzenia naszych przyzwyczajeń i ciągłego braku czasu, ale przecież zdrowie jest bezcenne i jeśli możemy wziąć je we własne ręce to właśnie teraz to najlepszy czas …
Życzę Wam odwagi i wielu sukcesów bo dbanie o zdrowie swoje i naszych dzieci to najlepsza inwestycja 

Na zdrówko! 

Patogeneza zarówno mastopatii, jak i nowotworu gruczołu sutkowego polega na naruszeniu odpływu limfatycznego z gruczołów mlecznych, na skutek czego powstaje obrzęk.
Odpływ limfatyczny z gruczołów piersiowych jest zaburzony w dwóch przypadkach: podczas oddychania nie torem brzusznym, a piersiowym oraz gdy naczynia limfatyczne są ściskane przez przeciążone małe i duże mięśnie piersiowe.
Wniosek: w celu uniknięcia chorób piersi wystarczy uaktywnić tor brzuszny oddychania i rozluźnić mięśnie klatki piersiowej. Jak to zrobić?
TOR BRZUSZNY ODDYCHANIA
Wdech Wydech
Połóż się na plecach, jedną rękę połóż na klatce piersiowej, aby kontrolować jej bezruch podczas wdechu, a drugą na brzuchu – próbuj podnieść ją jak najwyżej przy wdechu. Wstrzymaj oddech na 4 s i powoli wypuścić powietrze, tak aby ręka opadła jak najniżej.
Czas ćwiczenia – 10 min. W razie braku możliwości oddychania w ten sposób przez 10 min, dopuszczalna jest przerwa (odpoczynek) na kilka minut, ale ćwiczenie powinno trwać 10 min.
Aby ciało przeszło na ten tor oddychania, wystarczy oddychać brzuchem codziennie przez 10 min rano i wieczorem. Wrodzony odruch oddychania brzusznego zostaje przywrócony i stanie się automatyczny. Nie ma potrzeby panowania nad sobą przez cały dzień, jednak pod wpływem stresu lub po chorobach narządów wewnętrznych zaleca się, aby nawet po prawidłowym oddychaniu torem brzusznym okresowo (1–2 razy w tygodniu) oddychać brzuchem przez 5–15 min. Aby osiągnąć najlepszy efekt, podczas oddychania brzusznego nogi należy unieść 20–40 cm powyżej tułowia.
Istnieje alternatywna metoda tego sposobu oddychania, szybsza, ale trudniejsza do wykonania. Jest lepsza z tego powodu, że przyczynia się do usuwania tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, w tym tzw. wewnętrznego tłuszczu.
40
ALTERNATYWNA METODA ODDYCHANIA
Leżąc na plecach, weź głęboki wdech przy jednoczesnym maksymalnym „nadmuchaniu” brzucha. Zatrzymaj oddech na wdechu jak najdłużej, potem zrób wydech z maksymalnym wciąganiem brzucha. Wstrzymaj oddech na wydechu. Wykonuj 20 razy rano i wieczorem.