Niacyna ( kwas nikotynowy ) witamina B3

Niacyna B3 – konieczna dla sprawności układu nerwowego.
Zalecane dzienne zapotrzebowanie niacyny to 2–12 mg/dzień dla dzieci, 14 mg/dzień dla kobiet, 16 mg/dzień dla mężczyzn oraz 17–18 mg/dzień dla kobiet w ciąży czy też karmiących.
Ale czy te dawki są wystarczające ? Warto samemu zgłębić temat do czego bardzo Cię zachęcam …. Z mojej wiedzy i doświadczenia wynika ze bardzo bardzo zaniżone…
Witamina B3 (PP, niacyna, kwas nikotynowy) pełni bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz hormonalnego.
– Jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania obwodowego układu nerwowego oraz mózgu.
Naturopaci dużymi dawkami niacyny leczą depresje, zaburzenia koncentracji, ADHD a nawet schizofremie, demencje i udary niedokrwienne.
– niacyna wpływa na przemianie białek, lipidów, kwasów nukleinowych oraz węglowodanów,
– wraz z witaminą B2 jest konieczna do tworznia energi ATP w komórkach
– odpowiada także za syntezę hormonów płciowych, tyroksyny i kortyzolu.
Leczy się nią również zaburzenia libido i zaburzenia erekcji.
– bierze udział w syntezie insuliny i reguluje poziom cholesterolu poprzez redukcję stężenia złego LDL i trójglicerydów w surowicy.
– rozszerza naczynia krwionośne, wspomaga dotlenienie organizmu.
Naturopaci leczą dużymi dawkami niacyny migreny i zaburzenia krążenia.
Duże dawki niacyny zapobiegają udarom mózgu a podane tuż po udarze cofają często całkowicie paraliż wynikający z niedokrwienia i niwelują skutki udaru.
– uczestniczy w tworzeniu krwinek czerwonych, poprawia ukrwienie,
– poprawia kondycję skóry i włosów, ma pozytywny wpływ na skórę – łagodzi trądzik, pomaga również w przypadku przebarwień skórnych. Przenika do głębszych warstw skóry, dzięki czemu potrafi leczyć zaczerwienienia, nadmierne złuszczanie naskórka i stany zapalne. Dodatkowo witamina B3 wpływa na zmniejszenie utraty wody przez skórę, odnawia ją, jak również pobudza produkcję kolagenu i hamuje powstawanie wolnych rodników (jest świetnym przeciwutleniaczem).
– przyjmowana w dużych dawkach – przekraczających 1 g na dobę jest wykorzystywana w leczeniu miażdżycy
– pomaga obniżyć ciśnienie krwi, działając rozszerzająco na naczynia krwionośne.
– wpływa na aktywność mitochondriów w jądrze półleżącym, czyli rejonie mózgu odpowiedzialnym za odczuwanie przyjemności. Obniża odczuwany poziom lęku wpływając jednocześnie na wzrost pewności siebie.
– poprawia zdolność komórek odpornościowych do zabijania bakterii Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty).
– ma działanie przeciwzapalne.
Kochani to tylko niektóre właściwości niacyny.
Nasycenie niacyną następuje wtedy gdy po przyjęciu witaminy odczuwamy charakterystyczne swędzenie skóry wraz z zaczerwienieniem. Nie jest to nic strasznego choc jest troche nieprzyjemne, mija po 15-20 minutach.
W zależności od braków niacyny taki stan można osiągnąć po zażyciu od 100 do 500 mg czystej niacyny.
Ja profilaktycznie zażywam dziennie ok. 200 – 300mg rozcieńczone w poł litra wody i piję to przez ok. pół godziny i mam efekt zaczerwienienia ale kiedyś, kiedy dokuczały mi migreny efekt zaczerwienienia pojawiał się dopiero po dawce 500 mg
Tak wiec w zależności od potrzeb organizmu dawka będzie inna.
Podając dzieciom niacyne zauważyłam duzą różnice w ich koncentracji i stabilności emocjonalnej 

Kochani zachęcam Was do lektury na ten temat …. Polecam Wam książkę Abrama Hoffera “Niacyna w Leczeniu”
Polecam Wam również poszukajcie niacyny w proszku bez dodatków stearynianu magnezu i innych szkodliwych substancji
Niacyna to nie dokładnie to samo co Niacynamid 
Zauważyłam że często te dwie formy witaminy B3 są traktowane zamiennie i często źle opisywane co jest wprowadzeniem w błąd… dlatego chcę zwrócić Ci na to uwagę.
Niacyna ( kwas nikotynowy) i niacynamid ( amid kwasu nikotynowego) sa to dwie rózne formy witaminy B3, obie sa nam potrzebne i korzystne jednak ich działania sa zupełnie inne.
W leczeniu niedokrwienia, niedotlenienia i wszelkich dolegliwości z tym związanych, jak również obniżenia cholesterolu i podejrzewam stanów zapalnych terapeutyczną role pełni NIACYNA
Poza tym dając efekt flush ( zaczerwienienia ) pozwala każdemu indywidualnie ocenić jak wielkie braki organizm posiada i na jakim poziomie ustalić dawki suplementacji
Zażywając niacynamid w dużych dawkach nie mamy efektu flush i właściwie nie wiadomo ile go zażywać …
Poczytajcie o tym więcej …
Naturopaci zdecydowanie bardziej cenią sobie efekt terapeutyczny niacyny niż niacynamidu.
Jakiś czas temu pewna polska firma farmaceutyczna produkowała niacynę w kapsułkach po 500mg potem ją wycofano…. Przedstawiciel firmy poinformował mnie ze zakazano im produkcji kapsułek z tak dużą gramaturą niacyny.
Pozostawiam ten fakt bez komentarza
Natomiast niacynamid nadal można kupić w 500mg kapsułkach
Przedawkowanie ze skutkami ubocznymi niacyny występuje przy dużych dawkach ok. 5 gramów natomiast niacynamidu już przy 2 gramach warto być tego świadomym.
Zachęcam Was Kochani do szukania czytania i zgłębiania wiedzy jeśli wydaje Wam się wartościowa i potrzebna 

Na zdrówko ! 
