Bariera krew – mózg

przez Iwona Maria
Przy okazji pisania o szyszynce pomyślałam, że warto wspomnieć o barierze KREW –MÓZG, głównie dlatego, że to właśnie szyszynka i przysadka mózgowa jako jedyne rejony naszego mózgu nie są chronione tą barierą.
Tym samym, są one bezpośrednio narażone na wszystkie toksyny, które trafiają do naszego krwiobiegu.
Już w XIX wieku niemiecki mikrobiolog i fizjolog Paul Ehrlich zaobserwował, że wstrzyknięty do krwiobiegu żyjących zwierząt barwnik anilinowy, powoduje zabarwienie wszystkich tkanek z wyjątkiem mózgu i rdzenia kręgowego. Później badania Ehrlicha kontynuował jeden z jego uczniów – Edwin Goldman który w 1913 roku wykonał podobny eksperyment, w którym wykazał, że wstrzyknięty do płynu mózgowo – rdzeniowego błękit trypanu, barwi mózgowie i rdzeń kręgowy, a pozostałe organy nie.
W ten sposób założono istnienie swoistej bariery między komórkami mózgowymi a układem krążenia, i od tamtego czasu rozpoczęto intensywne badania nad poznaniem jej fizjologii.
Obecnie uważa się, że bariera krew – mózg stanowi fizyczną i enzymatyczną granicę pomiędzy naczyniami krwionośnymi a tkanką nerwową. Ma ona na celu zabezpieczyć ośrodkowy układ nerwowy (OUN) przed szkodliwymi czynnikami, a także umożliwić selektywny transport związków krążących we krwi do płynu mózgowo-rdzeniowego.
Tak więc dzięki sprawnej barierze krew- mózg wiele toksyn, metali ciężkich, bakterii, wirusów, grzybów, pasożytów i szkodliwych substancji nie dociera do naszego mózgu.
Z drugiej strony to właśnie z powodu szczelnej bariery krew mózg tak trudno jest leczyć choroby zakaźne mózgu, ponieważ antybiotyki i inne lekarstwa nie przedostają się do krwiobiegu mózgowego.
Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że bariera krew- mózg uzyskuje w pełni dojrzałą strukturę i funkcjonalność dopiero około 6 miesiąca życia dziecka a czasem później.
Dlatego też tak ważne jest czym karmimy i na jakie toksyny i metale ciężkie narażamy małe dzieci, gdyż ich mózg nie jest chroniony barierą Są naukowcy przekonujący, że dziecko przez pierwszych 6 miesięcy nie powinno być narażone na żadne toksyny właśnie z tego powodu.
Druga istotna rzecz to dbanie o florę bakteryjną jelita . Jest wiele badań potwierdzających, że zaburzona flora bakteryjna jelita ma bezpośredni wpływ na rozszczelnienie bariery krew- mózg.
Potocznie znane jest twierdzenie, że jelita to nasz drugi mózg lub że zdrowie psychiczne zaczyna się w jelitach i jest to prawda …
Również bariera krew mózg rozszczelnia się gdy następuje rozszczelnienie jelita … na co niestety ma duży wpływ nasza dieta …. W obecnych czasach wiele osób w większym lub mniejszym stopniu ma rozszczelnione jelita m.in.ze względu na wszechobecny glifosad w diecie.
Są naukowcy, którzy twierdzą, że główną przyczyna wszystkich neurologicznych chorób typu Alzheimer, Parkinson, Stwardnienie rozsiane, demencja itp. oraz rożnego rodzaju nerwic i depresji jest właśnie nieszczelna bariera krew mózg.
Tak wiec Kochani dbajmy o swoje jelita, o florę bakteryjna jelit a tym samym o czystość naszego mózgu ? jasność umysłu i dobry humor ?❤